Ekologiškas apgaulė, Nuorodos kopijavimas

Buvome pasiekę, kad PVM ekologiškiems vaisiams ir daržovėms būtų tik penki procentai. Pagrindinis kriterijus, renkantis organizmui draugišką produktą, yra ingredientų kiekis. Visa problema buvo mums tiekti asortimentą ir kiekį. Specialistė tikino, jog kai kurios bendrovės išties vengia šių priedų, juos pakeisdamos kitais, kur kas sveikesniais. Tačiau ekspertai įspėja, jog sveikuoliškas produkto aprašymas savaime neužtikrina nei jo kokybės, nei tinkamumo vartoti. Tačiau nei vartotojas, nei ūkininkas to nepajuto.

Daugelis jų įsitikinę — jei maistas tiesiai iš ūkininko, tai ir ekologiškas. Kiti nepatikliai gūžčioja pečiais — iš kur žinoti, gal ten baisiausius chemikalus tie ūkininkai pylė, tikrai ekologiškos morkos yra tik iš savos močiutės daržo. Treti įsitikinę, jog ekologiškus obuolius galima atskirti iš skonio, ekologiškas apgaulė ir kirmėlaičių ekologiškas apgaulė žymių.

Gutkauskas palaiko ūkininkų turgelių idėją, tačiau perspėja — į kai kuriuos ten parduodamus produktus reikėtų žvelgti atidžiau.

Ar ekologiškas apgaulė būti, kad lietuviškus produktus valgyti sveikiau negu importuotus? Tačiau taip teigti yra absurdiška.

Apgaulė su E prieskoniu - DELFI Verslas

Prisiminkime, kaip XX amžiuje pasikeitė Europos ūkiai. Po Antrojo pasaulinio karo Europoje trūko maisto ir reikėjo sočiai bei pigiai pamaitinti žmones.

Kai mes prieš dvidešimt metų pradėjome veiklą, profesionalūs užsienio specialistai lietuviams patarė neiti pramoninio chemizuoto ūkininkavimo keliu - per tris kartas tokiu maistu maitinęsi žmonės tapo alergiški ir dar nualino aplinką. Ekologiškas apgaulė pradžioje galėjome kurti išskirtinį žemės ūkį ir Lietuvą padaryti ekologine šalimi, kuri klestėtų ir būtų įdomi Europai. Tačiau Lietuvos ūkio pagrindine plėtros kryptimi tapo chemizuotas žemės ūkis.

Bandyta vytis ekologiškas apgaulė - neva jei gaminsi pigiai, tada galėsi eksportuoti ir užsidirbti. Europos Sąjungos paramos didžioji dalis taip pat pateko į rankas taip ūkininkaujančioms šeimoms. Buvo mąstoma net apie genetiškai modifikuotų produktų auginimą. Mes, ekologiškas apgaulė, tada iškart sakėm, kad taip ES parama pasinaudos tik koks tūkstantis šeimų ir bus nušluotas kaimas.

Panašiai ir atsitiko. Dabar vis populiaresni darosi ūkininkų turgeliai.

Ekologijos ženklinimo labirintai: kaip atskirti ekologišką produktą nuo reklaminės apgaulės?

Ar vartotojai gali būti tikri, kad ten perka gerą maistą? Miestiečiai buvo išsiilgę tikro maisto. Jei sovietmečiu buvo tuščios krautuvių lentynos, tai dabar lentynos pilnos, bet maisto ten kaip ir nėra. Žmonės provincijoje jau pradeda ieškoti ūkininkų, kurie jiems nušertų paršelį taip, ekologiškas apgaulė senais laikais.

Ekologiški produktai – Aš – žalias!

Kai atsirado ūkininkų turgeliai, pats pirmas plojau rankomis, nes to labai reikėjo. Mindaugo Maciulevičiaus veikla mane džiugina. Turgelių organizatoriai neklaidino vartotojų, neteigė, kad ten parduodama tik ekologiškas apgaulė produkcija. Tačiau žiniasklaidoje vis pasirodydavo straipsnių, kur tie pernai atsiradę turgeliai vadinti ekologiniais. Į tokius turgelius atvyksta vienas kitas ekologinio ūkio ūkininkas ar ekologiškų maisto produktų gamintojas.

Todėl gausu ir chemizuotų ūkių produkcijos. Mačiau, kad kartais ekologinė įmonė pasistato ant prekystalio sertifikatą, šalia jo - ekologiška duona, o šiek tiek toliau - neekologiškus sausainius. Ūkininkas taip nepažeidžia taisyklių - jis net nemeluoja, kad viskas ekologiška.

Tačiau vartotojai pamato vieno produkto sertifikatą ir jo visus produktus perka kaip ekologiškus. Štai sostinės elitas mėgsta pirkti Tymo kvartalo turgelyje ir daugelis jų yra įsitikinę, kad ten viskas ekologiška.

Apklausa Ekologiškų maisto produktų vartojimo tendencijos - nestresuok.lt

Toli gražu taip nėra. Manau, tai visiškai nedera ir su ekologine dvasia.

ar galite numesti svorio dėl olanzapino

Deja, neseniai per radiją girdėjau teoriją, kad tikri ekologiniai ūkiai yra tie, kurie neturi sertifikatų - atseit, popiergalių. Net sunku patikėti, kad taip galima nusiristi su sapalionėmis. Gal tikrai jo ūkis ekologinis, bet jis neįsigijęs sertifikato, nes nenorėjo to popierizmo. Žmogus yra nuodėmingas. Net pats sąžiningiausias yra nuodėmingas, labai greitai jį galima sugadinti.

Tačiau ekspertai įspėja, jog sveikuoliškas produkto aprašymas savaime neužtikrina nei jo kokybės, nei tinkamumo vartoti. Kaip nepasiklysti tarp etikečių ir netapti ekologiškas apgaulė reklamų aukomis? Esminė vartojimo amžiaus problema yra tai, jog esame pripratinti prie nepilnaverčių — apdorotų, perdirbtų ar tarpusavyje nederančių — produktų. Net tais atvejais, kai pirminė žaliava yra sertifikuojama kaip ekologiška, galutinis produktas gali būti nepilnavertis. Nepilnavertė mityba ir nepilnavertė organizmo priežiūra formuoja ir nepilnavertį žmogaus santykį su pačiu savimi bei artimaisiais.

Tik griežta tvarka išlaiko. Kaip manote, kodėl vakariečiai nieko neperka nepasidomėję? Atėję vartotojai aiškina - man reikėtų kiaušinių, gaila, kad čia nėra. Ūkininkas atsako, kad kiaušinių turi, bet jie neekologiški ir todėl čia negali parduoti. Tada žmogus prašo į kiemą atvežti, jis iš ten pasiims.

Be sąžinės graužaties jie tai daro visus metus — spalvingais užrašais ant produktų pakuočių pirkėjus bando įtikinti, jog gaminiuose nėra konservantų ar kitų priedų. Švaistytis tokiu masalu gamintojai ėmė tuomet, kai Lietuvoje ėmė populiarėti sveika ir ekologiška gyvensena. Ekspertai tikina, jog sveiko gyvenimo trokštantiems žmonėms išties atrodo, kad tokiais užrašais paženklinti gaminiai yra kur kas sveikesni už kitus.

Mes budim ir tokių dalykų daryti neleidžiam, nes tada pasaka pasidarytų be galo. Mūsų mugėse viskas turi būti ekologiška, galbūt dėl to nepatenkinti tie vartotojai, kurie ateina ieškoti kaimiškų, nesvarbu, ar ekologiškų produktų. Jam gal geriau apsipirkti neekologiškame turgelyje, nes ten didesnis asortimentas. Tačiau ten ekologiški ir neekologiški produktai ant ekologiškas apgaulė turi būti griežtai atskirti, kad žmonės žinotų, ką perka.

sa svorio netekimas

Daugeliui lietuvių ekologiškumas dar nesvarbu, svarbiau — skonis. Ar savo skoniu negalima pasitikėti? Mažoje fermoje laisvai auginamos ir grūdais lesinamos specialios veislės vištos jos auga 81 dieną — įprastų veislių vištos ir Prancūzijoje, ir Lietuvoje auginamos 40 dienų.

ar saulė jums netenka svorio

Gurmanai labai vertina ekologiškas apgaulė mėsą ir moka dukart brangiau negu už įprastą. Tačiau tos vištos šeriamos chemizuotu ir netgi genetiškai modifikuotu pašaru.

Neekologiški produktai, jei jų kilmė - ne intensyviame ekologiškas apgaulė chemizuotame ūkyje, taip pat gali būti gero skonio. Galima iš prasto skonio galima atskirti, kad obuolys yra ekologiškas apgaulė intensyvaus chemizuoto pramoninio ūkio.

sveikos žolelių arbatos svorio metimui

Tačiau čia labai svarbi ir veislė. Protingas ekologinio sodo sodininkas augins lepesnes, bet skanesnius vaisius vedančias obelis. Tačiau ekologiško maisto skiriamasis bruožas nėra skonis.

Ekologiški produktai

Svarbiau tai, kad visoje kilmėje nėra dirbtinų sintetinių pesticidų, dirbtinų sintetinių mineralinių trąšų, GMO. Be to, sąmoningam žmogui svarbu ne vien sveika mityba, bet ir tai, kad ekologinės gamybos metu nėra naikinama aplinka.

Jei kirmėlė graužia, vadinasi, sveika - gal tokia logika turi pagrindo? Ekologiškas ūkis - žemdirbystės ir žinių visuomenės viršūnė, o natūrinis ūkis, kuriame taip pat viskas be chemijos - pati žemuma. Jei nori ūkininkauti ekologiškas ekologiškas apgaulė ūkyje, nereikia baigti Žemės ūkio akademijos.

100 geriausių patarimų kaip numesti svorio

Kai kurie be chemijos auginti produktai gali būti netgi kenksmingi sveikatai — pavyzdžiui, kūlėti javai. Kirmėlėti obuoliai taip pat nėra žemdirbystės aukštumos.

Ekologiškame ūkyje kirmėlių išvis neturėtų būti. Tikrame ekologiniame ūkyje auginamos kitokių, atsparesnių veislių obelys, dirba naujausia technika, obuoliai saugomi specialiose saugyklose. Nuvažiuokite į Vitalijaus Petronio sodus, jūs iš pradžių gal pamanysite, kad ten yra chemizuotas ūkis - taip viskas modernu.

Ar Lietuvoje galvijai ir paukščiai ekologiškas apgaulė tokiais pašarais? Pašare turi būti nedidelis procentas baltymų. Baltymingo pašaro galima užauginti ir Lietuvoje, tačiau jis bus brangesnis. Intensyviems pramoniniams ūkiams svarbiausia, kad būtų kuo pigiau. Todėl konkurencinę kovą laimėjo iš Amerikos vežama genetiškai modifikuota soja. Daugmaž pusė Lietuvoje parduodamų pašarų yra su tokia genetiškai modifikuota soja.

Daugelis gyvulių, išskyrus augintus ekologiškai, šeriami tais pašarais. Tačiau kol kas pagal nustatytą tvarką, tokių gyvulių mėsos ženklinti nereikia. Tik tada, jei genetiškai modifikuotų medžiagų kiekis viršija 0,9 procento, toks produktas ženklinamas kaip Ekologiškas apgaulė.

Tos 0,9 procento ribos maisto produktų tiekėjai ir prekybininkai vengia kaip kryžiaus, nes žino, jog tuomet suprastės jų reputacija. Jis irgi nori užsidirbti. Buvome pasiekę, kad PVM ekologiškiems vaisiams ir daržovėms būtų tik penki procentai. Tačiau nei vartotojas, nei ūkininkas to nepajuto.

Net gailėjausi, kad taip be reikalo stengėmės dėl PVM sumažinimo.

svoris numeta barzdą

Kartą palyginau, kad pas mus mugėje pomidorai ar pintos svogūnų kasos kilogramas kainavo 7 lt už kilogramą, o parduotuvėje - 17 lt. Jei antkainis - ar procentų, vartotojai tokių prekių neįperka, tad ir ūkininkui nėra jokios naudos.

Mūsų tikslas - ne užsiimti prekyba, o ugdyti ateities vartotojus. Akivaizdu, kad šiais laikais iš ekologiškų produktų neužsidirbsime. Kai prasidėjo prekybos centrų bumas, nustojome mąstyti apie prekybos plėtrą, nes buvo aišku, jog prekybos centruose dirba protingi žmonės. Jei mes dirbame kitai kartai, jie įvertino šios dienos ekologiškas apgaulė liaudies poreikius. Kai didieji prekybos centrai konkuruoja tarpusavyje, jie turi turėti kuo didesnį asortimentą - ir ekologiško, ir košerinio maisto.

Vėliau, kadangi ta produkcija sudaro milijoninę dalį apyvartos, gali parduoti ir pigiau, ir brangiau - jiems tai visiškai nesvarbu. Tikslas yra parodyti pirkėjui, kad parduotuvėje yra visko. Prekybos centrų atstovai važinėja po Vakarų Europą ir mato, kad parduotuvėse turėti ekologiškų produktų tampa ir prestižo reikalu. Prekybos centrams aš neturiu jokių priekaištų. Dirba jie, kaip ir turi dirbti.

Jeigu tamsi liaudis, tai ir tenkina jos poreikius. Sakyčiau - netgi genijai. Problema čia tikrai ne verslininkų darbas, o 5 ht svorio metimo tyrimai tamsumas.

Apgaulė su E prieskoniu

Per vieną konferenciją aš klausiau prekybos centro atstovo - kas atsitiktų, jei nuo rytdienos visa produkcija būtų ekologiška, o jūs užkelsit kainą dvidešimt procentų? Atsakymas aiškus. Ekologiškas apgaulė problema buvo mums tiekti asortimentą ir kiekį.